Uncategorized

Basketbol 21 Nasıl Oynanır?

Basketbol 21 nasıl oynanır: Basketbol dünyanın en bilinen ve aynı zamanda en çok oynanan spor dalları arasında bulunur. 21 ise bunun farklı bir versiyonu olarak dikkat çeker. Özellikle söz konusu sokak basketbolu olduğu zaman büyük bir ilgi toplar. Nasıl oynandığına dair merak edilen sorunun yanıtını ilgili makalemiz üzerinden kolaylıkla alabilirsiniz.

Basketbol 21 Nedir?

Basketbol 21 özellikle sokaklarda oynanan ve bundan dolayı çok popüler olan bir oyundur. Katılımcıların yerlerini almasının ardından atışlar yapılır ve ilgili sayıya ilk ulaşan kişi kazanmış olur. Basketbol 21 oyunu genel itibariyle kolay olmasının yanı sıra basketbolda atışın nasıl yapılması gerektiğini bilmek, kazanmak için kesinlikle önemlidir.

Basketbol 21 Kaç Kişi ile Oynanır?

Basketbol 21 nasıl oynanır: Basketbol 21 katılımcı sayısı her zaman merak edilirken bunun 3 olduğunu söylemek gerekiyor. Bu bir takımın minimum katılımcı rakamı olarak dikkat çeker. Aynı şekilde Basketbol 21 oyun opsiyonu için diğer takımda da 3 kişinin bulunması genel bir kural olarak kabul edilir. Böylelikle toplamda 6 kişinin mücadelesi öne çıkar. Fakat burada bilinmesi gereken şey takım gibi görülse bile oyuncuların birbirlerinden bağımsız olmasıdır.

Basketbol 21 Oyun Kuralları Nelerdir?

Basketbol 21 nasıl oynanır: Basketbol 21 oyununun kuralları her daim birçok kişinin en çok merak ettiği hususların arasında yer alıyor. Bunun detaylarını hemen şöyle sıralamak lazım;

 • Basketbolda 21 oyunu bir basketbol sahasının yarısında oynanır. Yani tek bir bölümün kullanılması gerekiyor.

 • Oyunun başlangıç aşamasında katılımcılardan birisi rastgele bir yerden topu potaya doğru fırlatır. Çembere çarpması ancak file içinde geçmemesi önem arz eder. Bunun tam tersi bir durum olması halinden tekrarlanması esastır.

 • İlgili atışın sonrasında diğer oyuncular ise ribaunt alabilmek adına bir yarış içerisine girerler. Buradaki mücadele kesinlikle çok büyük bir ilgi toplar.

 • 21 basketbol oyununda bunun haricinde tanımlanmış olan herhangi bir kural veya kriter olmadığından, oyun klasik çerçevede devam etmek zorundadır.

 • Başarılı olmak ve kazanmak için kesinlikle 21 sayısına ulaşmak şarttır. Bunu ilk yapan kişi kazanır, oyunun galibi olur. Ancak burada önemli olan bir ayrıntı vardır. Eğer bir oyuncunun attığı toplam sayı 21 rakamını geçerse onun puanı hemen 11 olarak düşürülür. Serbest atışlar, iki sayılar ve üç sayılar söz konusudur. Bunların tümü puan hesaplaması sırasında kabul edilen genel opsiyonlardır.

Basketbol oyunu 21 opsiyonu görüldüğü üzere çok da zorlayıcı olmayan kuralları sayesinde kesinlikle beklentileri en sonuna kadar karşılar. Sadece Türkiye’de değil, dünyanın geri kalanında da popülerdir.

Basketbol 21 Oyununun Katkısı Nedir?

Basketbol 21 nasıl oynanır: Basketbol 21 oyununun sunmuş olduğu katkı kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Bu oyunun sadece sokaklarda tercih edilmediğinin altını hemen çizmek lazım. Birçok büyük ve profesyonel takım tarafından da oynanır. Koçların bu konuda teşvik eden tavır içerisinde bulunmuş olduğunu görmekteyiz. Çünkü hem yeteneklerin geliştirilmesi hem de antrenman yerine geçmesi gibi iki önemli avantajın aynı anda sunulmuş olduğunu görmekteyiz.

Basketbol 21 Varyasyonları Nelerdir?

Basketbol 21 nasıl oynanır: Basketbol 21 oyununun farklı varyasyonları söz konusu olmasından dolayı katılımı sağlayacak olan kişiler bunların arasından hemen bir seçimde bulunabilirler. Varyasyon olarak tanımlanmış olan şey oyunun değişik türleri ve versiyonlarıdır. Genellikle ulaşılacak sayının farklılık arz etmesinden dolayı ana oyundan bu yönde ayrılmaları söz konusudur. Basketbol oyunu 21 seçeneği yerine bunları da her daim tercih etmek mümkündür.

Basketbol 21 Oyuncuya Dokunmak ya da Topu Vermek Nedir?

Basketbol 21 topu vermek ve oyuncuya temas etmek gibi bir durum söz konusudur. Buna göre bir oyuncu, havaya sıçrama hareketi yaptığı zaman oyuncuya dokunabilmektedir. Bunun yanı sıra topu vermesi gibi bir seçenek de vardır. İşte böyle bir durumda skorun 11’e çok hızlı bir biçimde düşürülmüş olduğunu görmekteyiz. Zıplayan oyuncu bunun yanı sıra topu atmıştan 5 puan alabilmektedir. Bunların tümü oyunun çok daha heyecanlı bir biçimde oynanması anlamına gelir.

Basketbol 21 Handikap Nedir?

Basketbol 21 oyununda handikap seçeneğinin bulunmuş olduğunu görmekteyiz. Bilinen handikap kurallarından farklıdır. Bunun belli şartlarının kesinlikle ortaya çıkması lazım. Buna göre herhangi bir oyuncu 11’den daha az sayıya sahip olması halinde, katılımı sağlayan diğer kişiler, onun bir sonraki aşamaya geçmesini engelleyebilirler. 21 oyunu basketbol çerçevesinde bu son derece farklı bir durumdur. Zaman zaman yaşanması konusunda kısıtlayıcı bir kural ise yoktur.

Basketbol 21 Üç Nokta ve Yürüyüş Varyasyonu Nedir?

Basketbol 21 yürüyüş ve üç nokta varyasyonu kolaylık anlamını taşır. 21 sayısına ulaşabilmek için kişinin bitimden hemen önce 3 sayılık bir atışı başarılı bir biçimde tamamlaması esastır. Bunun olması halinde ilgili opsiyonu kullanmış kişi kesinlikle büyük bir avantaj kazanır. Diğerlerinin puanlarının artırılması veya azaltılması ise söz konusu değildir.

Basketbol 21 Uzun Puan Nedir?

Basketbol 21 uzun puan kavramı hakkında tüm detayların kesinlikle bilinmesi lazım. Bunlar şöyledir;

 • Oyuncu üç serbest atış hakkı kazandığı zaman bunun yerine üç sayılık atışı tamamlamalıdır. Bu en temel kriter olarak Basketbol oyunları 21 seçeneği içinde sunulmuştur.

 • Bunun yanı sıra 20 sayının zaten atılması söz konusu olduğunda, üç sayılık atış yapılacağı yerin alanının çoğaltılması mühimdir.

 • Bu anlamda şutun uzunluğu kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir detay olmasının yanı sıra ilgili parametreye dair diğer oyuncuların fikri alınmalıdır. Bu uzunluğa dair mutabakat sağlanmasının sonrasında uzun puan oyunu çok kolay bir biçimde oynanabilir.

Katılımcıların genellikle çok sık tercih etmiş olduğu bir oyundur.

Basketbol 21 Puan Ters Çevirme Nedir?

Basketbol 21 oyununda puan ters çevirme de söz konusu olmasından dolayı bunun ayrıntıları hususunda bilgi sahibi olmak kesinlikle mühimdir. Şu detaylar hemen öne çıkar;

 • Oyun içine katılım göstermiş ve atış yapmış olan kişilerin her türlü skoru başarılı bir biçimde tersine çevrilmek zorundadır.

 • Bu kurala göre bir saha basketinin puanı sadece 1 olarak kabul edilir.

 • Aynı zamanda normal şartlarda 1 olarak değerlendirilen serbest atış ise 2 şeklinde karşımıza çıkar.

 • Bunlar önemli ayrıntılar olmasının yanı sıra katılımı sorunsuz şekilde gerçekleştirmiş kişilerin bilmesi gereken şeylerdir.

Görüldüğü üzere oyun hem kolay hem de keyifli olması sayesinde dünya üzerinde büyük bir popülerlik kazanmıştır.

S.S.S

Basketbol 21 oyununda erişilmesi gereken rakam her zaman aynı mıdır?

Ünlü basketbol yıldızı Kobe Bryant’ın ölümünden sonra onun anısını yaşatabilmek için bazen 21 yerine onun forma numarası olan 24 de kabul edilir.

Basketbol 21 oyunu daha farklı sayılar üzerinden de oynanabilir mi?

Duruma göre 21 yerine 15 kabul edilebilir ve böylelikle oyunun çok daha kısa bir zaman dilimi içinde bitmesi sağlanır.

Basketbol 21 oyunu puan ters çevirmenin değeri ne kadardır?

Yapılmış olan her türlü skoru başarılı bir biçimde çeviren bu opsiyon sonrasında 2 puan alınır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *